Jeg elsker å feire, også meg selv. Det er nok elende her i verden, og i flere tiår som journalist hadde jeg en misjon om å fokusere på det som kan og bør bli bedre.

Nå i januar har både Det Gode Vinliv og Anne Fredrikstad bursdag. Det ble feiret med et aldri så lite forsinket julebord sammen med to eminente damer som bistår meg med alt fra å påse at vinkursene mine går smooth, backer meg, gir tilbakemeldinger – mest ros, danderer, rydder og lyser opp tilværelsen og energien til daglig leder i enkeltpersonsforetaket som nå har holdt på i hele ni år.

Dagen før nyttårsaften i 2016 leverte jeg  inn adgangskortet mitt i TV 2 etter å jobbet der i 18 år. Jeg sa fra meg sykepenger og pensjon, gode kolleger og det som var drømmejobben – for å forfølge en vågal lidenskap.

LES MER: FEM MAGISKE ÅR – HVORDAN OPPFYLLE EN DRØM

Feiringen skulle egentlig foregå ute, på vinbarer, men utsettelsen gjorde at det ble hjemme hos meg. Jeg er ingen stjernekokk, men liker å lage mat og invitere, selv om jeg ikke er så god på å gjøre det så ofte som jeg skulle ønske. Jeg kan nemlig godt jobbe både dag, kveld og helg. Det er vel en en gründers store utfordring og glede.

La meg fortelle deg litt om det vi hadde på menyen. For hva er det jeg feirer med?

Til Aperitif: Ferrari Trento Rosé Brut, Trentino-Alte Adige, Italia. Kr 327,20. Basis

Deilige rosa bobler laget på Metodo Classico (Champagnemetoden) passer selvsagt strålende til damenes aften! Denne har jeg fortalt deg om flere ganger, blant annet da den  kom i testutvalget i mars i fjor. Vin i testutvalget har seks måneder på å selge et visst kvanta for å få fast hylleplass. Langt fra alle klarere det. Denne har og det jeg er veldig glad for.

Les mer om vinen HER.

Til hummesuppe: La Manufacture Benjamin Laroche Chablis Premier Cru Fôrets 2023 kr 569,90. Bestilling, kun i hyllene på Bryn pol

Chablis Premier Cru var kanskje den vinen som gjorde i sin tid at jeg for alvor fikk en lidenskap for fermenterte druer.

Akkurat denne var ny for meg, og den skuffet ikke.  Innbydende med nøtter, god frukt, jordsmonnspreget og mineralsk. Harmonisk og skjønn balanse.

Var strålende til hummersuppe.

Druer: Chardonnay. 91 poeng.

MER OM VIN FRA BURGUND!? BLI MED PÅ DIGITALT VINKURS FREDAG 6. FEBRUAR

Til Angus Culotte med ovnsbakte tomater, poteter med et dryss pistasjenøtter hadde vi flere viner.

Chakra Barda Pinot Noir, Patagonia, Argentina. Kr 319,90. Basis

Dette har lenge vært en favoritt. Kom i basis for ett år siden, og er der fortsatt. Kjølig og florlett i stilen. Gjorde seg meget godt til retten. Tidligere omtale HER.

Giovanni Rosso Barolo Serralunga 2021, Piemonte, Italia. Kr 415. Basis

Denne hadde jeg spart fra da jeg hadde digitalt vinkurs i desember, oppbevart med Coravin i kjøleskapet. Barolo er gjerne en vin som trenger tid,  og denne kunne med fordel vært gjemt i kjelleren noen år, selv om den leverte godt nå. På andre plass til kjøttretten. Tidligere omtale av vinen HER.   I det innlegget fortalte jeg deg også om neste vin.

Cornelissen Susucaru Rosso 2024, Sicilia, Italia. Kr 299,90. Bestilling

Denne hadde jeg gledet meg stort til. Dessverre hadde vi en dårlig flaske, så den må returneres til Vinmonopolet. Note to self: ha alltid en ekstra flaske tilgjengelig. Flaskefeil skjer.

LES MER: VANLIGE VINFEIL

Til dessert: Cockburn Special Reserve, Douro e Porto, Portugal. Kr 210. Basis

Den ble smakt til diverse små desserter. Den er fruktig, ganske søt og noe markant alkohol. Helt grei, men mangler finesse. Gjorde likevel susen og til prisen er dette portvin er mye portvin for 200 kroner. Omtalt HER i innlegg om portviner.

Samme vin – ulike glass

Flere av vinene ble servert i to forskjellige glass.

Odysse rødvinsglass fra Hadeland, som er prisgunstige og anvendelig. De har også knusegaranti – du får ett nytt glass om uhellet inntreffer.

Zalto Burgundglass fra Østerrike. De er håndblåste, florlette og kan fremstå skumle å drikke fra for her er det ingen knusegaranti og er ikke i den rimelige kategorien.

Vinene ga helt klart ulike uttrykk i de to forskjellige glassene. Gjengs var det at frukten kom mer fram i Odysse-glassene, mens Zalto uttrykte mer av jordsmonnspreget/mineraliteten og etter hvert helheten i vinens aroma og struktur.

Dette er absolutt noe jeg skal teste mer av. Kanskje har du allerede forsøkt det samme? Hvis ikke, gjør det om du har to ulike vinglass. Morsomt og lærerikt.

Janne og Margit er mine gode hjelpere på flere av mine vinkurs, og var med på feiringen.

For å toppe det hele ble kveldens vertinne overrasket med en verken utlyst eller tilmeldt kåring. Undertegnede ble beæret og litt satt ut av etter mottagelse av diplom for både Årets Sjef og Årets Dame.

En bedrift gjør seg ikke helt alene. Ingen gjør egentlig det. Vi trenger hverandre. Neste ut burde for egen del være å samarbeide mer med andre.

Janne og Margit er ofte å se på mine vinkurs i kvinnevingruppa jeg har på Kampen i Oslo, og er uvurderlige. Gruppa finner du HER.

Jeg skulle gjerne tatt dere alle med på festen for å takke  deg som følger i sosiale medier, kommer på vinkurs, blir med på vinturer, abonnerer på min webside eller leser Dagbladet, om det er i avisa eller på nett.

Tenk om jeg klarer å nå de magiske 10 årene!? Kun halvparten av alle oppstartsbedrifter når så langt, og blant dem som gjør det er det kun en av 10 som regnes som suksessrike. Det er bare å sette høye mål – jeg vil være en av dem, selv om jeg vet at det ikke er lett. Kanskje er det derfor det i fjor var en nedgang i dem som startet for seg selv, ifølge SSB.

Ville jeg anbefalt andre å gjøre det samme? Det har vært mye hardt arbeid, som i mange jobber og som jeg også opplevde i fast jobb. Vinke farvel til en god pensjon, sykepenger, avspasering, overtid og andre goder som gratis telefon og PC, ja, det er skummelt og kanskje ikke «fornuftig». Men kjenner du at noe kaller, har en drøm som vokser i deg – hvorfor ikke prøve?

Må bare gi deg et vintips til:

Testalonga Baby Bandito Follow your dreams, Swartland, Sør-Afrika. Kr 250. Bestilling, inne på noen pol

Merk navnet, men det var ikke det som gjorde at jeg først «stjernet denne», det var innholdet. Dessuten, de startet som garajeest (lager vin i garasjen) litt som meg og samme år, om enn på et helt annet kontinent. Minimal intervensjon. De lager nå anerkjente viner langt utenfor sitt vindistrikt.

Nydelig floral og fruktig og lett vin til å bli glad av. Eneste bakdelen med denne er at du fort kan ta et ekstra glass.

Druer: Carignan. 88 poeng.

Hver morgen føler jeg på takknemlighet – over å kunne bestemme over min tid, få være her og der, lukte og smake og dele vinglede.

Takk for at du er med på å gjøre min drøm til virkelighet! Ønsker deg et riktig godt år!

 

Leave a Reply