Klar for en vinrelatert film? Her er noen anbefalinger.

Noen har sittet spikret foran skjermen, mens andre har ventet på at sofaen foran TV skal bli ledig.

Det er noe eget med vinter-OL og nordmenn. Spenningen, medaljene, gleden og nasjonalismen.

To år til neste gang. Nå er det snart min tur. Mest av alt gleder jeg meg til å se ferdig sesong 2 av Drops of God. Jeg elsket sesong 1, med vin som ramme, men også den andre historien som utspilte seg og dro meg videre inn i neste episode.

Jeg begynte så vidt på den siste sesongen som går nå, men jeg tok et lite opphold da jeg er en av dem som gjerne ser både to og tre episoder på rappen.

Sesong 2 av Drops of God er i gang. Foto: Apple TV

Har du ikke kommet i gang med Drops of God?  Se sesong 1 først.

OMTALE DROPS OF GOD

For oss vinfolk er det jo en sensasjon hver gang det kommer en vinrelatert film. Det er ikke så mange av dem. Og de kan ha stor betydning, som noen av klassikerne.

Klassiske vinfilmer

Sideways fra 2004 gjorde Pinot Noir super-populær i USA, mens salget av viner på Merlot sank betraktelig. Den såkalte Sideways-effekten gjaldt ikke bare vin, men turistene strømmet også til. Ja, jeg var en av dem. Filmen kan strømmes blant annet på Disney + og Viaplay.

Sideways er både en komedie, men også en av de første seriøse filmene om vin.

Det er jo noe eget med å besøke vindistriktene selv. Jeg elsker å reise til nye vindistrikt og å ta med andre på vintur.  I år har jeg sagt ja til å bistå som vinguide på reiser for Smaken av Frankrike, mer HER. Ellers organiserer jeg vinturer til Italia for dere som er en gruppe, og det har jeg gjort siden 2018 for både små og større grupper. Iblant også turer der enkeltpersoner kan melde seg på.

LES MER: VINREISER TIL ITALIA MED ANNE

På vintur med meg besøker vi både vinmarker og vinkjellere – og nyter selvsagt mye god mat og vin.

Bottle Shock/Vin i Vrangstrupen  fra 2008 er både delvis sann og fiction. Men den forteller om en en epoke som virkelig ga amerikansk vin internasjonal anerkjennelse da vin fra California vant over fransk vin i den berømmelige vinkonkurransen Judgement of Paris i 1976. Det var for mange, nok spesielt i Frankrike, et aldri så lite sjokk. Tar oss til nyere tider da  engelsk musserende har vunnet over Champagne.

Wine Country En spillefilm fra 2019,  som jeg også likte godt  – og som igjen er lagt til California. Dette er nok mer en «kvinnefilm». Den tar for seg en venninnegjeng på helgetur med vin og vingårdsbesøk.  Kan sees på Netflix,

OMTALE: WINE COUNTRY – FILM OM KVINNER OG VIN

Fra filmen Wine Country. Det er kanskje ikke så rart jeg likte denne. Jeg har jo selv en del vinturer med kun damer og de er så fornøyelig fine.

Av andre vinfilmer kan nevnes Somm-filmene, men disse er ikke alltid tilgjengelig på de fleste strømmetjenester.

Sour Grapes – en sann og ganske utrolig historie om en –en vinsamler som viser seg å være en heftig bedrager.

Er du glad i vin fra Piemonte, kan jeg anbefale dokumentaren Barolo Boys. Den forteller om vinrevolusjonen som gjorde det italienske vindistriktet berømt, og den har også inspirert meg når det gjelder egen vinproduksjon.

OMTALE: BAROLO BOYS

Sesong 2 av Drops of God er godt i gang på Apple TV. Siste episode kommer 11. mars 2026. Da er jeg klar i alle fall, og jeg tipper at som da jeg så sesong 1, vil jeg få lyst på et glass vin mens jeg ser den.

Her er forslag til noen viner du kan ha i glasset.

Rødviner:

Proyecto Non Dos Garnacha Suelo Sagrado 2024, Catalonia, Spania. Kr 179, 90. Bestilling, inne på en del pol

Jeg har rett og slett fått litt dilla på Garnacha. Vi har fått flere viner fra Spania i det siste som er både rimelige og gode. I januar kom denne i bestilling, og er jeg ble svært begeistret over denne utrolig rimelige vinen.

Veldig fruktig og saftig. Noe lakris og krydder har den også. En lett-likelig og lett-drikkelig rødvin til fisk, kylling, en pai eller vinfilmer! En digg vin!

Druer: Garnacha. 87 poeng. Økologisk og Biodynamisk.

Longplay Explicit Lyrics Pinot Noir 2023, Oregon, USA. Kr 299,90. Basis

Oregon imponerer meg. De er tidvis svalere i stilen enn en del Pinot Noir fra California.

Kjølig og elegant og fruktig med røde kirsebær og blomst. Lette tanniner og lett tørrhet med noe krydder. Saftig og balansert. Nydelig vin til mye mat eller sofakroken.

Druer: Pinot Noir. 90 poeng.

Birichino Saint Georges Pinot Noir 2024, California, USA. Kr 399,90 Basis.

Delikat i duft med en del rød frukt, blomst og røyk. Saftig og florlett. Fin syre og lengde. Rund og myk og fløyel i munn. Saftig og florlett, som fløyer. Sitter godt og fin lengde med noe appelsinskall.

Denne er helt klart burgundsk i stilen, og minner lite om tidligere heftig eikete amerikansk rødviner. Burger og biffgryte er topp. Men tar også både en sopprisotto eller en pizza med grillede grønnsaker eller pølse.

Druer: 100 % Pinot Noir. 91 poeng.

Dom. de Bellene Saint-Romain VV 2022, Burgund, Frankrike. Kr 399,90. Bestilling, inne på to pol

Få om noen slår Burgund i anerkjennelse på vin – og prisene har som kjent flydd til værs. De rimeligere fra sør kan bli litt vel modne, tørre og mørke. Men her er vi i et distrikt som tidligere slet med å få modne nok druer. Klimaendringene har vært positive.

Gi den litt luft. Holdt for min del å helle den fra et glass og over i ett – og så tilbake. Da kom det fram duft av både lekker rød frukt og røde roser. Herlig kjølig stil med lette tanniner. Frisk og elegant. Kun 13 prosent alkohol. Burgund slik vi liker den. Små-elegant vin og mye vin for pengene fra Burgund.

Druer: Pinot Noir. 90 poeng.

Hvitviner:

Tissot & Potel du Jura Chardonnay 2023, Jura, Frankrike. Kr 199,90. Basis

Dufter av friske eplee, sitrus, noe våt sten og lenger ned et pent og lett strøk av krydder. Småfet i stilen med et fin lag av nøtter, krydder og salt.

Nyt til oster som Morbier, Comte eller Mont d’Or, eller rett og slett en norsk Port Salut eller Jarlsberg. Tar også fisk, skalldyr og lyst kjøtt.

Druer: Chardonnay. 87 poeng.

Schäfer-Fröhlich Nahe Riesling Trocken 2024, Nahe, Tyskland. Kr 250. Bestiling, inne på en del pol

Vi nordmenn elsker Riesling og har så mye å velge blant. Denne har GG karakter, men en mye lavere pris – og nylig nedsatt med 50 kroner.

Ganske så mineralsk i stilen i både lukt og smak. Fruktig med epler og sitroner. Likevel her er det stenpreg som dominerer. Rund og god i smak med en strålende syre og lengde. Kan fint lagres. En allrounder og crowd-pleaser til mat eller alene.

Druer: Riesling. 88 poeng.

LES MER: NEDSATTE VINER I JANUAR 2026

Jaboulet Les Sauvagères Saint-Péray 2024, Rhône, Frankrike. Kr 268,90. Basis

Hvitvin fra Rhône kan være skikkelig godt, men lett å glemme. Ikke så rart, distriktet er jo mest kjent for rødvin.

Konsentrert med mandler, blomster og noe fatkrydder. Deilig og duvende i munn, litt fløtete og småfet. Ikke server iskald, vil åpne seg mer om den blir 10-12 grader. Knallgodt.

Tar både fisk, lyst kjøtt, vegetarlasagne, oster eller bare kos.

Druer: 70 % Marsanne og 30 % Rousanne. 89 poeng.

Argyros Atlantis White 2024, Santorini. Hellas. Kr 289. Bestilling

Greske viner fortsetter å imponere. Denne er innbydende med duft av sjø, salt og kalk. Rik, men snill med mange lag som brer seg ut. Mye mineralitet og salt. Saftig og godt. Kribler litt når jeg smaker denne. Flott lengde.

Til sjømat eller tzatziki og oliven med godt brød.

Druer: 90% Assyrtiko, 5% Athiri og 5% Aidani. 89 poeng.

 

 

 

 

 

Leave a Reply